Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

 
 

9 grudnia w Warszawie, po raz ostatni w tym roku obradowała Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Posiedzeniu przewodniczył Jan Guz, szef konfederacji.

Po przyjęciu porządku obrad, powołaniu Komisji Mandatowej oraz Uchwał i Wniosków przystąpiono do omówienia merytorycznych punktów posiedzenia.
 
Rada OPZZ przedyskutowała i przyjęła ocenę sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2014 oraz współdziałania organizacji związkowych zrzeszonych w OPZZ z PIP w obszarze ochrony pracy (przeczytaj). W tej części posiedzenia udział wzięła p. Iwona Hickiewicz, Główna Inspektor Pracy oraz jej zastępcy – pp. Elżbieta Hofman i p. Leszek Zając. Członkowie kierownictwa GIP odnieśli się do poszczególnych wypowiedzi członków rady, odpowiadali na pytania. Podkreślili  dobrą, merytoryczną współpracę z organizacjami członkowskimi OPZZ oraz z kierownictwem centrali.
 
Rada omówiła główne kierunki działań OPZZ w kontekście zmian po wyborach parlamentarnych, expose premier B. Szydło oraz rozpoczęcia działalności Rady Dialogu Społecznego. Rada zapoznała się z propozycjami tematów do rozmów z Rządem RP oraz na posiedzenia plenarne i zespoły problemowe  RDS w 2016 r. Rada przyjęła informację o zgłoszonych już propozycjach odbycia posiedzeń plenarnych w sprawie ubezpieczeń społecznych i planowanych zmian ustroju i obowiązku szkolnego. Poinformowano także o rekomendacji udzielonej  przewodniczącej zespołu problemowego ds. usług publicznych – U. Michalskiej i członkom zespołów problemowych RDS. Jan Guz przedstawił porządek inauguracyjnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego (14 grudnia) z udziałem premier B. Szydło i przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Przedmiotem obrad będą zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych. Przewidziano także dyskusję o rozporządzeniach ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
 
Rada przyjęła Stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej dotyczącej m.in. przywrócenia wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce do końca 2012 r. /  treść  Stanowiska poniżej /
 
Członkowie rady omówili założenia projektu ustawy  o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw. Projekt, przygotowywany przez OPZZ, uwzględnia możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Rada rekomendowała kierownictwu centrali kontynuowanie prac nad tym projektem.
 
Przewodniczący OPZZ poinformował o aktualnym stanie wdrażania ustawy o uprawnieniach do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych.
 
Kończąc ostatnie posiedzenie Rady OPZZ w tym roku, Jan Guz podziękował za merytoryczną i kreatywną współpracę z kierownictwem konfederacji i wyraził nadzieję na równie twórczą i aktywną postawę w kolejnych latach.

Przewodniczący złożył najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne członkom rady i reprezentowanym przez nich związkowcom.

 

Stanowisko Rady OPZZ ws. prezydenckiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych popiera pomysł obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Uważamy, że prezydencki projekt  ustawy zmierza w dobrym kierunku . Niestety w obecnym kształcie nie zawiera wszystkich oczekiwań społecznych, które zostały wyrażone w złożonym 7 lat temu, obywatelskim projekcie ustawy koordynowanym przez OPZZ.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych opowiada się za modyfikacją złożonego projektu podczas prowadzonych prac parlamentarnych. Oczekujemy, że zostanie w nim uwzględniona dodatkowa możliwość skorzystania z prawa do emerytury, uzależniona od stażu pracy – liczonego według okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od formy zatrudnienia.

OPZZ przekazuje partnerom społecznym projekt ustawy wprowadzający oczekiwane przez społeczeństwo rozwiązania umożliwiające przejście na emeryturę osobom, które mają długoletni staż pracy.

Zwracamy się do Prezydenta RP , Rządu  oraz Klubów Parlamentarnych o przyjęcie zakładanych w projekcie rozwiązań. Jednocześnie deklarujemy pełną współpracę nad tymi projektami na każdym etapie procesu legislacyjnego.

 

Rada

Ogólnopolskiego Porozumienia

Związków Zawodowych