Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Białymstoku

 Pierwsze posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku

Józef Mozolewski został pierwszym przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogi Społecznego. Funkcja przewodniczącego ma charakter rotacyjny i potrwa rok. W kolejnych latach obejmą ją przedstawiciele strony pracodawców, strony rządowej i samorządowej. To efekt porozumienia wszystkich członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

– Wybór przewodniczącego to efekt consensusu nas wszystkich. Liczymy, że pod nowym przewodniczącym rada nabierze dużo siły i rozpędu. I wszyscy będziemy wspólnie pracować i działać na rzecz naszego województwa – mówił Wojciech Winogrodzki, przedstawiciel strony pracodawców.

Poniedziałkowe (7 grudnia), pierwsze, posiedzenie WRDS jest związane z wejściem w życie ustawy z dnia 24 lipca 2015 roku o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zgodnie z jej zapisami to marszałek danego województwa powołuje i odwołuje członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W Białymstoku Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego na członków Rady powołał 26 członków. I to oni jednogłośnie wybrali najpierw przewodniczącego – Józefa Mozolewskiego, a potem 8 wiceprzewodniczących. Na tę funkcję wybrani zostali: Jerzy Leszczyński, Ireneusz Wiśniewski, Wojciech Winogrodzki, Zbigniew Jan Lenart, Krzysztof Żukowski, Rafał Waluś, Wiesław Żyliński i Jerzy Kuryś.

Po wyborze nowo wybrany przewodniczący poinformował, że pierwsze posiedzenie ogólnopolskiej Rady Dialogu Społecznego zaplanowane zostało na 15 grudnia.

– Już rozmawiałem na ten temat z przewodniczącym Rady Piotrem Dudą. W skład tej rady wchodzi aż ośmiu ministrów konstytucyjnych na czele z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, a to oznacza, że rozpatrywane problemy znajdą tam rozstrzygnięcie – nie ma wątpliwości Józef Mozolewski.

On sam za najważniejsze i główne zadanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego uznaje:

– Wsparcie realizacji Strategii Województwa Podlaskiego – to jest ta mapa po której powinniśmy się poruszać – podkreśla przewodniczący Mozolewski. – Oczywiście i wiele innych zadań będzie przedmiotem naszych obrad. Ale priorytetem na pewno będzie wspieranie przedsiębiorczości na terenie województwa podlaskiego.

Członkowie rady uchwałą ustalili liczbę przedstawicieli organizacji wchodzących w skład Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku: strony pracowników Rady po 4 osoby, strony pracowników w Radzie – po 3 osoby.

– To nowe ujęcie Rady daje nadzieję, że ta Rada nie będzie tylko na papierze. A przed naszym województwem bardzo poważne zadania związane z jak najlepszym wykorzystanie nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 – podkreślał Wiesław Zyliński, Wicewojewoda Podlaski.

Jednak pełni nadziei i wiary w sukces WRDS byli wszyscy zgromadzeni na sali. Ireneusz Wiśniewski, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Podlaskiego wyraził nadzieje, że nowy przewodniczący będzie najlepiej rozumiał potrzeby ludzi pracy, zaapelował też o większą współpracę z samorządowcami i parlamentarzystami podlaskiego. Wojciech Winogrodzki jako przedstawiciel pracodawców ma z kolei nadzieję, że sprawnie funkcjonująca Rada pozwoli na uniknięcie konfliktów społecznych w przyszłości. Nadzieje związane z konkretnymi zadaniami i pracą na rzecz województwa wyrazili też na koniec Jerzy Leszczyński i Jan Zalewski.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to forum trójstronnej współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Rada prowadzi dialog w celu zapewnienia warunków rozwoju społeczno – gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada działa na rzecz realizacji zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Działa także na rzecz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia w drodze prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej.