Obraduje Rada Dialogu Społecznego

 

Pierwsze posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego.

Jan Guz zwraca się do premier Beaty Szydło

 
14 grudnia o godzinie 12.00, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki  Społecznej rozpoczęło się pierwsze plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Piotr Duda, przewodniczący rady, rozpoczął część oficjalną   witając przedstawicieli najwyższych władz państwowych –  Beatę Szydło Prezesa Rady Ministrów, Marka Kuchcińskiego Marszałka Sejmu, Stanisława Karczewskiego Marszałka Senatu oraz członków RDS i zaproszonych gości.
 
W swoim wystąpieniu Jan Guz, przewodniczący OPZZ, pogratulował przedstawicielom parlamentu i rządu objęcia zaszczytnych i odpowiedzialnych funkcji.
 
W imieniu związkowców zadeklarował wsparcie dla realizacji zadań społecznych- socjalnych, pracowniczych i emerytalnych, poprawiających warunki życia Polek i Polaków. Stwierdził, że OPZZ chce konstruktywnej współpracy w realizacji programów gospodarczych i finansów publicznych, w tym podatkowych. By móc to realizować niezbędny jest odpowiedzialny dialog społeczny. – Tego nie załatwi nawet najlepiej przygotowany akt prawny. Potrzebna jest wola, dobra praktyka i kultura dialogu, wypracowanie nowej umowy społecznej i otwartość na wszystkich partnerów – powiedział Guz. – W dialogu oczekujemy szacunku. Pamiętać należy, że dialog to wymóg polskiej Konstytucji i Traktatu Europejskiego, to rdzeń demokracji – dodał. Jan Guz podziękował za nominowanie do Rady Dialogu Społecznego konstytucyjnych ministrów, którzy zajmują się najważniejszymi odcinkami życia społecznego i gospodarczego.
 
Zdaniem szefa porozumienia dialog społeczny to wypracowanie strategii. To nie może być upolityczniony spektakl teatralny. Konsultowanie nowego prawa powinno przebiegać z zachowaniem określonych terminów a nie z dnia na dzień. Niestety, nowy rząd zaczął już to praktykować. Przewodniczący OPZZ podkreślił także konieczność likwidacji nierówności w prawach partnerów społecznych np. w finasowaniu dialogu.
 
Zwracając się do premier B. Szydło powiedział : – Z Pani rządem związane są społeczne nadzieje i oczekiwania, bo w kraju narosło wiele nierówności. Podstawą tych oczekiwań są deklaracje złożone w czasie kampanii wyborczej.

OPZZ oczekuje, że doprowadzi się do zmiany obiegu pieniądza w podziale dochodu narodowego. W podatkach – większej progresji i kwoty wolnej. Podatek nie jest karą, a świadczeniem na rzecz dobra wspólnego. Należy nagradzać te firmy i osoby, które płacą uczciwie podatki. Trzeba wprowadzić zmiany w kosztach uzyskania przychodów.

Należy budować przewagę konkurencyjną naszej gospodarki,  ale nie kosztem pracownika tylko  innowacyjnością i wprowadzaniem nowych technologii.

Niezbędne jest podjęcie działań na rzecz wzrostu zatrudnienia, ale nie na umowach śmieciowych ale poprzez tworzenie nowych, dobrych miejsc pracy. Aby robić to skutecznie potrzebne jest wywołanie popytu i doprowadzenie do wzrostu wynagrodzeń. OPZZ wielokrotnie określał ścieżki dojścia do płacy minimalnej, na poziomie 50 % średniej krajowej. Konieczne jest wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej. OPZZ postuluje 15 zł brutto – w wypadku osób zatrudnionych na umowach niestandardowych będzie to ok. 10 zł netto. W „budżetówce" trzeba doprowadzić do zbliżenia wynagrodzeń do płac europejskich.

W Prawie Pracy postulujemy cywilizowanie norm poprzez doprowadzenie do powszechnego stosowania zakładowych i branżowych układów zbiorowych pracy. Konieczna jest nowa definicja pojęcia pracodawcy. Domagamy się umocnienia Państwowej Inspekcji Pracy aby skuteczniej egzekwowała przepisy prawa.

Kluczową sprawą jest podpisanie przez Polskę karty praw podstawowych oraz ratyfikacja artykułu 4 Europejskiej Karty Społecznej oraz zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej w pełnym zakresie. Oczekujemy rozpoczęcia procedury ratyfikacji 12 – stu Konwencji MOP. Szczególnie 102., dotyczącej świadczeń na rzecz bezrobocia.
 
Jan Guz kontynuował wypowiedź : – Pani Premier, społeczeństwo oczekuje realizacji obietnic wyborczych, złożonych tak w kampanii prezydenckiej jak i parlamentarnej, w sprawach zabezpieczenia praw emerytalnych. Wiemy, że po poprzednich reformatorach należy uporządkować cały system w zakresie  składek, praw, ale najpilniejsze jest  ustanowienie prawa do emerytury  ze względu na staż pracy po 40 – stu latach – stwierdził.

Szef konfederacji,  złożył na ręce premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczącego RDS, projekt ustawy emerytalnej autorstwa OPZZ, w którym prawo do emerytury uzyskuje się po 40 latach pracy. Do tego okresu zalicza się urlopy wychowawcze kobiet. Szef porozumienia wyraził nadzieję na włączenie tego projektu do procedowania ustawodawczego.
 
Po wystąpieniach gości i przedstawicieli prezydium rady, przystąpiono do realizacji merytorycznej części posiedzenia. Rada przyjęła uchwały  w sprawach: zatwierdzenia liczby przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców w składzie RDS, wyboru kolejności przewodniczenia, regulaminu rady i jej biura, powołania stałych zespołów problemowych, powołania zespołu doraźnego do spraw zamówień publicznych.
 
Następnie przedstawiciel Konfederacji „Lewiatan" omówił zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych.
 
Rada podjęła dyskusję na temat rozporządzeń Ministra Zdrowia – w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
 
Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu OPZZ zgłosił tematy do omówienia na  posiedzeniu plenarnym RDS.  Pierwszy to kompleks spraw związanych z uprawnieniami do emerytury w kontekście projektów ustaw zgłoszonych do Sejmu przez Prezydenta RP. oraz PSL. Drugi, to z planowane zmiany w zakresie obowiązku oraz ustroju szkolnego. Przewodniczący rady nie umieścił tych spraw w programie pierwszego posiedzenia plenarnego. OPZZ nadal będzie się domagał przeprowadzenia debaty emerytalnej i oświatowej na forum RDS wychodząc z założenia, że są to kluczowe tematy dla wielu pokoleń Polek i Polaków.