Ciepłownicy alarmują

Ciepłownicy alarmują: węgiel już pięć razy droższy!

15 LIPIEC 2022

OPZZ, AKTUALNOŚCI, POROZUMIENIE, WYDARZENIA

Prezydium Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników (KZZC) apeluje do Ministra Klimatu i Środowiska o tarczę antyinflacyjną dla firm ciepłowniczych.

Węgiel dla ciepłowni zdrożał nawet pięciokrotnie, a to oznacza, że w takim stopniu wzrosną ceny ciepła.

Biuro prasowe OPZZ

Wystąpienie ciepłowników do minister Anny Moskwy, podpisał Lech Hemmerling – przewodniczący KZZC.

Czytamy w nim, że za węgiel importowany trzeba dziś zapłacić w portach około 60 zł/GJ, a to już jest 5-krotny wzrost w porównaniu ze stawkami z początku roku. To oznacza, że w najbliższym sezonie grzewczym drastycznie wzrosną ceny ciepła systemowego. Według szacunków branży podwyżki będą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Związkowcy alarmują: – Sytuacja jest bardzo poważna. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza tych małych, z uwagi na trudną sytuację finansową nie ma możliwości zaciągania kredytów i kupowania paliwa za pożyczone pieniądze. A za węgiel importowany trzeba zapłacić z góry albo tuż po dostawie – przypominają. Według KZZC ważne jest zagwarantowanie minimalnych dostaw miału, ale również jego ceny (związkowcy wskazują na konieczność szczególnego nadzoru nad pośrednikami), która nie zwali z nóg odbiorców i nie przyczyni się w katastrofalny sposób do wzrostu inflacji.

Konieczne są gwarancje

Związek uważa, że kluczowe jest zapewnienie gwarancji kredytowych na poziomie rządowym, których może udzielać np. Bank Gospodarstwa Krajowego. Te gwarancje pozwoliłyby ciepłowniom na zakup na kredyt węgla albo uprawnień do emisji C02. KZZC przypomina, ze rząd wprowadził niską, gwarantowaną cenę węgla dla gospodarstw domowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Nie przedstawiono jednak takiej propozycji dla tych gospodarstw domowych, które korzystają z ciepła systemowego (około 15 milionów odbiorców), a więc dostarczanego przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Dlatego konieczne jest uruchomienie rządowych gwarancji kredytowych. Dzięki temu ciepłownie będą mogły kupić węgiel (nawet ten kilkukrotnie droższy) i zabezpieczyć paliwo na sezon zimowy.

Najważniejsze jest ciepło dla odbiorcy

Związkowcy apelują o tarczę antyinflacyjną dla firm ciepłowniczych, bo kredyty są ratunkiem na dzisiaj aby zakupić opał, ale trzeba je spłacić z odsetkami. – Już dziś przedsiębiorstwa zgłaszają nam, że mają dylemat – czy kupować uprawnienia do emisji C02, czy węgiel. W takiej sytuacji na pewno wybiorą zakup paliwa, a to oznacza, że będzie duża grupa ciepłowni, która do końca kwietnia 2023 r. nie dopełni obowiązku umorzenia praw do emisji. W praktyce nie wiemy, jakie konsekwencje wyciągane będą wobec takich podmiotów. Najważniejsze jednak jest to, żeby ciepło było dostarczane do odbiorcy – przekonują związkowcy z KZZC.

Pismo do MKiŚ    

CCF_000339

Interpelacja  poselska: Co z tarczą antyinflacyjna dla ciepłowni?

03 SIERPIEŃ 2022

 OPZZ, AKTUALNOŚCI, POROZUMIENIE, WYDARZENIA

 Poseł Jan Szopiński (KKP Lewicy) wystosował interpelację do Anny Moskwy – Minister Klimatu i Środowiska – w sprawie ochrony ekonomicznej gospodarstw domowych ogrzewanych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze w związku z rosnącymi cenami węgla.

Biuro prasowe OPZZ

Gwarantowane kredyty dla ciepłowni.

Poseł Szopiński nawiązuje do wystąpienia Prezydium Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników (KZZC) z połowy lipca br. Związkowcy zwrócili się wówczas do minister Moskwy o stworzenie tarczy antyinflacyjnej dla firm ciepłowniczych. Wskazywali, że węgiel dla ciepłowni zdrożał pięciokrotnie w porównaniu z cenami na początku 2022 roku, co oznacza, że w co najmniej takim stopniu mogą wzrosnąć ceny ciepła w najbliższym sezonie grzewczym. Przypomnieli ponadto, że rząd wprowadził gwarantowaną cenę węgla dla gospodarstw domowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie zabezpieczył jednak niższych cen ogrzewania dla gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego, dostarczanego przez ciepłownie. A to około 15 milionów odbiorców. W tej sytuacji KZZC zaapelował do Rady Ministrów o utworzenie tarczy antyinflacyjnej dla ciepłowni, zwłaszcza tych, które za zakup węgla będą musiały zaciągnąć kredyty, spłacane później z odsetkami. Związkowcy postulują by rząd zapewnił gwarancje dla kredytów udzielanych np. przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pytania do ministra.

W związku z tym Poseł Szopiński pyta minister Moskwę czy rząd utworzy tarczę antyinflacyjną dla ciepłowni i na czym będzie ona polegała. Oczekuje informacji w jaki sposób rząd zapewni gospodarstwom ogrzewanym przez przedsiębiorstwa ciepłownicze niższe opłaty w najbliższym sezonie grzewczym. Interesuje go czy rząd udzieli gwarancji kredytowych dla ciepłowni na zakup węgla i innych nośników ciepła lub uprawnień do emisji CO2. – Jaka będzie polityka rządu wobec przedsiębiorstw ciepłowniczych, które do końca 2023 roku nie dopełnią obowiązku umorzenia praw do emisji, uzasadniając to koniecznością zapewnienia ciepła mieszkańcom w najbliższym sezonie grzewczym – pyta bydgoski parlamentarzysta.